Inwestycja w wino

Praktycznie wszędzie można znaleźć zachęcające bannery reklamowe nakłaniające nas do inwestowania w akcje, waluty i surowce bądź złoto. Mnie jednak zaciekawił pomysł na inwestowanie w wino, które jest spożywane praktycznie wszędzie od kilkuset lat. Właściwie przecież nie jest to zły pomysł, z tego względu że każde wino odpowiednio przechowywane jest lepsze po wielu latach czekania. Sęk w tym, że niestety nie każdy gatunek może być opłacalny i tutaj należy zgłębić się dokładniej w temat gatunków win. Po kilkuminutowych próbach nie stwierdziłem jednoznacznie jakiego typu trunki powinno się kupować, więc temat wydaje się ciekawy do zgłębienia. Co prawda każde wino staje się lepsze smakowo i jakościowo, więc i jego cena się powiększy tylko pozostaje kwestia zbytu.
Obecnie najlepszą renomą cieszą się wina francuskie, głównie z Bordeaux - ze względu na dogodne warunki dojrzewania itp.


Jeżeli chodzi o kwestie formalne to wina po zakupie są trzymane w Anglii na podstawie umowy komisowej, ponieważ w tym kraju funkcjonuje dobry rynek win. Wszystkie tranzakcje można wykonywać online, więc prawdopodobnie nie zauważysz ani jednej butelki, no chyba że chciałbyś zachować wino na własny użytek, co w Polsce może się nie opłacić ze względu na obowiązująca koncesję w polskim prawie.

Czas inwestycji to najczęściej kilka lat albo i więcej, bo po takim okresie podnosi się wartość napoju. Kwoty też nie są niskie, bo minimum to kilka tysięcy złotych a i tak zaleca się włożyć więcej pieniędzy.

Co do kwestii angielskiego rynku wina, należy zapoznać się z takimi pojęciami jak indeksy giełdowe Liv-xe 500 oraz Liv-ex 100, a także ranking Roberta Parkera(skala 1-100), który uwzględnia istotne czynniki jak możliwości danego sezonu, liczbę dni słonecznych, początek winobrania i ewentualność występowania szkodników.

Jeśli mowa o Polsce to pojawiają się także firmy pośredniczące w nabywaniu udziałów, oraz w doradztwie. Przykłady to Stilnovisti i Wealth Solutions.

Wino jest traktowane jako jeden z funduszy alternatywnych obok dzieł sztuki i kruszcu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz